چکیده پایان نامه

 

بنا به درخواست چند تن از دوستان که بر روی پایان نامه های مشابه با پایان نامه اینجانب مشغول کار هستند ، چکیده پایان نامه خود را در اختیار عزیزان قرار می دهم. باشد که مفید فایده واقع گردد.

 مقدمه (زمینه و هدف): سازمان‏دهی کاربرمحور اطلاعات، یکی از مهم‏ترین اهداف علوم کتابداری و اطلاع‏ رسانی است. برای نیل به این هدف، ایفلا الگویی را با عنوان ملزومات کارکردی پیشینه‏ های کتابشناختی (اف.آر.بی.آر.) ارائه کرده است. به همین جهت این مطالعه با هدف بررسی و تحلیل روابط کتابشناختی کتاب‏های فارسی منتشره حوزه علوم پزشکی در فاصله سال‏های 1385-1389 بر اساس الگوی اف.آر.بی.آر. و بررسی تطابق این الگو با کتاب‏های حوزه علوم پزشکی انجام شده است.

  ‏روش بررسی: پژوهش حاضر با استفاده از روش پیمایشی و مبتنی بر داده‏ های جمع‏ آوری شده و در نهایت توصیف و تحلیل محتوای آن انجام گردید. جامعه این پژوهش شامل کلیه پیشینه‏ های کتابشناختی حوزه علوم پزشکی موجود در فهرست عمومی (اپک) کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران در فاصله سال‏های 1385-1389 است. روش جمع‏ آوری داده‏ ها، به صورت مراجعه به فهرست عمومی کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران و مشاهده مستقیم پیشینه‏ های موجود در اپک کتابخانه ملی است. داده‏ ها  مشتمل بر اطلاعات کتابشناختی هر پیشینه پس از گردآوری و ورود به رایانه و استفاده از نرم‏افزار اکسل 2007، تجزیه و تحلیل شده و با ارائه جداول و نمودارها در راستای نیل به اهداف پژوهش مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

  یافته‏ ها: یافته‏ ها نشان داد که در فاصله سال‏های مورد بررسی از مجموع 105926 کتاب‏ فارسی منتشر شده، 3781 کتاب، معادل 56/3 درصد آن‏ها در حوزه علوم پزشکی بوده است. پس از بررسی تک تک پیشینه‏ های مورد نظر مشخص شد که از مجموع کل کتاب‏ های حوزه علوم پزشکی تنها 390 کتاب، معادل 31/10 درصد دارای روابط کتابشناختی اثر به اثر هستند. بیش‏ترین فراوانی انواع روابط کتابشناختی اثر به اثر در بین کتاب‏ های فارسی حوزه علوم پزشکی در فاصله سال‏ های مورد بررسی، «تلخیص» بوده است و در مراتب بعدی روابط «اقتباس و متممی» (ضمیمه‏ ای) قرار دارند. سایر یافته‏ ها نشان داد که توزیع فراوانی روابط کتابشناختی بر اساس دو رده‏ بندی دهدهی دیویی و رده‏ بندی کتابخانه کنگره به این صورت است که بر طبق رده‏ بندی دیویی حوزه موضوعی بیماری‏ ها بیش‏ترین روابط کتابشناختی را دارد و حوزه موضوعی پزشکی تجربی دارای کم‏ترین تعداد فراوانی است. تحلیل یافته‏ ها بر اساس رده‏ بندی کتابخانه کنگره بدین شکل است که حوزه موضوعی پزشکی داخلی دارای بیش‏ترین و حوزه‏ های موضوعی گیاه‏ پزشکی، پزشکی جایگزین و کایروپراکتیک دارای کم‏ترین روابط کتابشناختی بودند. 

   ‏نتیجه‏ گیری:  هرچند که الگوی اف.آر.بی.آر. در حال حاضر در سازمان‏دهی دانش بسیار مورد تاکید است، اما به دلیل تفاوت ماهوی علوم پزشکی با سایر علوم به ویژه علوم انسانی (مانند: ادبیات، و هنر) و ماهیت تجربی بودن آن و مبتنی بودن بر روش‏شناسی علمی (آزمایش، مشاهده و اثبات فرضیه و نظریه)، میزان روابط کتابشناختی اثر به اثر، به عنوان پایه‏ های اف.آر.بی.آر. در آن بسیار کم است. با توجه به این موضوع، در شرایط کنونی، اجرایی کردن اف.آر.بی.آر. در سازمان‏دهی کتاب‏های حوزه علوم پزشکی به نظر می‏رسد که حداقل در بخش روابط کتابشناختی اثر به اثر مقرون به صرفه نباشد.

 ‏کلیدواژه‏ ها: روابط کتابشناختی، کتاب‏های فارسی حوزه علوم پزشکی، آثار مرتبط، سازمان‏دهی دانش، الگوی ملزومات کارکردی پیشینه‏ های کتابشناختی

 اطلاعات کتابشناختی: 

محمدی، مسعود (1390)." بررسی و تحلیل روابط کتابشناختی کتاب‌های منتشره فارسی حوزه علوم پزشکی در فاصله سال‌های 1385-1389 بر اساس الگوی ملزومات کارکردی پیشینه‏های کتابشناختی". پایان نامه کارشناسی ارشد. استاد راهنما: دکتر سید جواد قاضی میر سعید؛ اساتید مشاور: دکتر علیرضا نوروزی، دکتر فریدون آزاده. تهران: دانشگاه علوم پزشکی تهران.

 


/ 3 نظر / 251 بازدید
علیرضا نوروزی

سلام. تولد وبلاگ سازماندهی اطلاعات را تبریک می گویم. همانگونه که با نوشتن پایان نامه خود در حوزه سازماندهی اطلاعات/دانش نشان دادید که توانایی و قابلیت کارهای نو و بدیع در این حوزه را دارید، امیدوارم که در این حوزه موضوعی موفق باشید. قابل یادآوری است که کمتر کسانی پا به حوزه سازماندهی دانش/اطلاعات (ابرداده، استانداردهای ابرداده ای، اصول فهرستنویسی نوین، نمایه سازی و ...) پا می گذارند و ادامه می دهند، زیرا اطلاعات و تجربه کافی در حوزه پویا و گسترده سازماندهی دانش را ندارند. ان شاء الله موفق باشید

عه‌باس

به‌ دڵنیایه‌وه‌ ئه‌یژم که‌ ئه‌وه‌نده‌ هێز و وزه‌ت تێدا ده‌بینم که‌ له‌ داهاتوویێک نزیکدا ورووژاندنێک ده‌خه‌یته‌ بواری زانسته‌که‌ی خۆته‌وه‌ "با اطمینان خاطر میگویم که‌ اینقدر توان و نیرو در تو میبینم که‌ در آینده‌ای نه‌چندان دور در زمینه‌ دانش خودت تحولی ایجاد خواهی نمود" پیرۆزه‌ کاکه‌[گل]

سلاو له توی بریز خلیفه گیان موبارکه کوبارکه هم وبلاگه کت هم عکسکت........